Progesteron, tvoje konejšivá náruč a lehkost bytí

23.07.2025

Konejšivá náruč, lehkost bytí, to je asi nejvýstižnější přirovnání toho, co v našem těle dělá hormon progesteron.

V období perimenopauzy se jeho hladiny v těle postupně snižují. Kromě nadledvinek, které ho tvoří u žen i u mužů, se tvoří ve žlutém tělísku u žen a ve varlatech u mužů. Žluté tělísko se vytvoří z prasklého folikulu při ovulaci. Pokud nemáš ovulaci, nemáš ani progesteron.

Žluté tělísko tvoří v každém ovulačním cyklu progesteron v luteální fázi. A pak také v těhotenství. Tam je organismus ženy naprosto bombardován progesteronem. Také plod se koupe ve vysokých dávkách progesteronu. Proto se usuzuje, že nám ani vysoké dávky nemohou uškodit. Jelikož jsme se v nich všichni koupali celých 9 měsíců u maminky v bříšku. Mám na mysli přirozený progesteron, ne uměle vyrobený gestagen.

Zajímavé je, že progesteron není hormon, který mají jen ženy. Takže název pohlavní hormon je dosti zavádějící. Ano, je velmi důležitý při početí a v těhotenství, no mají ho i muži. A i u žen má další funkce, ne jen ty spojené s pohlavními orgány.

Trochu si ho představíme a pak se podíváme na to, co má vliv na jeho hladiny. A jak si ho udržet v dostatečných hladinách. Speciálně v obdobích hormonálních změn jako je perimenopauza a menopauza. No, většina doporučení je vhodná i pro ženy jakéhokoliv věku i pro muže.

Progesteron ovlivňuje:

  • Mozek

  • Kardiovaskulární soustavu

  • Osteoporózu a kosti

  • Duševní pohodu

  • Nervovou soustavu

  • Reprodukci

  • Imunitní systém

  • Játra a ledviny

  • Kognitivní funkce

  • Pokožku

  • Hormonální rovnováhu

  • Tvorbu dalších hormonů

Progesteron se tvoří z cholesterolu. A jeho přímým konkurentem je kortizol. 

Čím více jsme ve stresu, tím více tělo potřebuje tvořit kortizol a tím méně tvoří progesteron.


Estrogen, prolaktin, kortizol, adrenalin, serotonin, histamin – jsou hormony, které se v těle zvyšují při stresu.

Jsou propojené s nervovým systémem a jeho větví – sympatikem.

Progesteron, testosteron, oxytocyn, melatonin jsou naopak spojené s větví nervového systému parasympatikem.

Progesteron nejenže pomáhá předcházet poškození mozku, navíc je prospěšný také při neuroregeneraci. Existují důkazy o tom, že progesteron může pomáhat k znovuobnovení poškozených nervových vláken v důsledku traumatu a tím obnovit ztracené vedení nervového signálu.

Progesteron také zmírňuje a snižuje riziko deprese, úzkostí, chronického stresu. Dokonce snižuje riziko vzniku záchvatů (panických i epileptických). A významně se podílí na libidu u žen i u mužů.

Dříve se progesteronu nevěnovala taková pozornost. No, ukazuje se, že progesteron pomáhá snižovat krevní tlak, přispívá k relaxaci hladké svaloviny a pomáhá regulovat syntézu oxidu dusnatého v cévách, což zajišťuje rozšíření cév a lepší průtok krve cévami. Progesteron také normalizuje srážlivost krve a cévní tonus. V neposlední řadě stimuluje tvorbu nových krevních cév.

Kromě výše uvedených funkcí má progesteron také metabolické účinky. Ty mají za následek především zlepšení lipidového profilu a to snížením LDL-cholesterolu a zvýšením HDL-cholesterolu. To má významný vliv na funkci kardiovaskulárního systému.

Progesteron zvyšuje koncentraci bílých krvinek v krvi a reguluje imunitní odpověď. Navíc má antioxidační vlastnosti a snižuje koncentraci volných kyslíkových radikálů, čímž chrání buňky před jejich poškozením.

Progesteron je nezbytný pro těhotenství, zrání vajíček, těhotenství a porod u žen. U mužů pak zajišťuje správnou tvorbu a pohyblivost spermií.

Progesteron vyvažuje účinky hormonu estrogenu v našem těle.

Nejen v perimenopauze mohou vysoké hladiny estrogenu a nízké hladiny progesteronu zvyšovat například riziko rozvoje vzniku nádorů (u vaječníků, prsou nebo dělohy). Progesteron částečně snižuje estrogenem vyvolané hojné množení nádorových buněk v lidském těle.

Teoretický základ hormonální terapie předpokládá, že problémy žen v období menopauzy nutně souvisí s nedostatkem estrogenu. Což je jeden z velkých omylů minulého století. Tento přístup zapomíná na skutečnost, že v menopauze u žen dochází k úplné ztrátě produkce progesteronu skrze ovulaci, zatímco pokles produkce estrogenu v tomto období je pouze asi 40 %. Mnohdy je tak právě nedostatek progesteronu větším problémem než nedostatek estrogenu. Při nerovnováze těchto hormonů je pro organismus estrogen toxický a může zvyšovat riziko nádoru na prsu, dělohy a vaječníků. Často dochází k tzv. estrogenové dominanci i v období po menopauze u žen a čím dál častěji i u mužů.

Estrogen je produkován nadledvinami, v tělesném tuku a svalových buňkách. Hladiny estrogenu během přechodu také klesají, ale jeho tvorba v ženském těle pokračuje po celý život, a to i v případě, kdy ženě byly odebrány vaječníky. Zajímavostí je, že některé obézní ženy produkují i po přechodu více estrogenu než hubené ženy v období před menopauzou!

Dlouhodobější studie léčby progesteronem mohou potvrdit přínos tohoto hormonu pro udržení hustoty kostí několik let po nástupu menopauzy.

Podle dalších studií má progesteron příznivé účinky proti stárnutí kůže, podporuje zdraví jater, ve kterých se podílí také na metabolismu tukových zásob pro získání energie. Podporuje také činnost štítné žlázy a rychlost metabolismu.

V podcastu Na houpačce najdeš díl O estrogenové dominanci. Poslechni si ho.

13 tipů pro tebe, jak si udržet progesteron v optimálních hladinách:

  • Každodenní reset hormonů skrze pozorování východu slunce, pohled na horizont, čas sdílení s přáteli, polibky, tulení, objetí..

  • Non toxic domácnost (kosmetika, drogerie, prací prostředky, úklidové prostředky) a snížení elektrosmogu

  • Skutečné jídlo, dostatečná výživa – nasycené tuky a bílkoviny pro tvorbu hormonů, sacharidy pro fungující metabolismus a klidný nervový systém, mikro i makroživiny, pozor na průmyslově zpracované potraviny, hormonální disruptory, hnojiva, atd.

  • Uzemnění – bosá chodidla, či dlaně co nejčastěji v kontaktu se zemí (vliv na mitochondrie, energii)

  • Repetetivní činnosti – pletení, háčkování, omalovánky, šití, úklid, třídění, práce na zahrádce apod.

  • Relaxace, meditace, modlitba, apod. - cokoliv na snížení stresu a uvolnění

  • Dýchání nosem, mewing (poloha jazyka v ústech při dýchání, polykání, žvýkání),pánevní dno, bránice, chodidlo v optimálním fyziologickém fungování, uvolňování čelistí

  • Vystavení pokožky a očí slunci ve dne. Naprostá tma v noci, snížení večerní expozice pokožky a očí modrému světlu

  • Vyvážení odpočinku a pohybu, vyhnout se nadměrnému pohybu, dlouhému sezení, dopřávat si pohybové svačinky, tanec, chůzi a pohyb, který přináší radost

  • Spánek, ticho, klid a zvyšování pocitu bezpečí. Nevystavuj se nebezpečí, stresovým situacím – půsty, ponory do studené vody, hladovění, dýchání ústy, apod. Vnímej se a pečuj o vlastní potřeby, nauč se říkat NE a dopřávej si vše, co působí jako konejšivá náruč, co ti zvyšuje lehkost bytí

  • Zkontrolovat si prolaktin. Stres zvyšuje prolaktin a příliš mnoho prolaktinu může snižovat hladinu progesteronu.

  • Zkontrolovat si hormony štítné žlázy – celý profil

  • Pravidelnost v denních činnostech je blahodárná pro tvůj progesteron a hormony vůbec

Podrobněji i s návrhem praxí pro každodennost se všem 13 věnuji v mém online kurzu.

Těším se tam na tebe.

Podrobněji můžeme všech 13 tipů také probrat na konzultacích.

Stáhni si Test hormonální rovnováhy pro ženy a  Diamant rovnováhy.